Morze gwiazd na wyspie vaadhoo malediwy

Malediwy należą do archipelagu znajdującego się na Oceanie Indyjskim. Są one zlokalizowane blisko 500 km na południowy zachód od południowego końca Indii. Malediwy to przepiękne i samotne wyspy, niedostrzegalne z perspektywy kosmicznej, zlokalizowane na terenie nadmorskiego łańcucha wulkanicznego. Słyną one z przepięknych, lagunowych wybrzeży.

     Plaża na wyspie Vaadhoo na Malediwach za dnia jest zwyczajnym miejscem, niczym szczególnym się niewyróżniającym. Jednakże w nocy pojawia się tutaj morze pełne gwiazd. Skąd bierze się morze gwiazd na wyspie Vaadhoo Malediwy? Dlaczego takie zjawisko ma tutaj miejsce? Tak w rzeczywistości jest to fitoplankton. Wykazuje on bowiem bardzo ciekawą umiejętność, która określana jest mianem bioluminescencji. Jest to rezultat aktywności kolonii bakterii, a także mikroskopijnych alg, które powodują wydzielanie silnych wrażeń świetlnych na powierzchni wody. Określone zjawisko powstaje na skutek utleniania lucyferyny, która jest pigmentem znajdującym się na przykład w robaczkach świętojańskich. Reakcja utleniania doprowadza do emitowania energii w postaci światła. Stworzenia te świecą jasnoniebieskim blaskiem w samym środku nocy. Światło, które jest tam dostrzegalne ma zapewnić ochronę jednym organizmom przed drugimi, aby nie zostały one pożarte. Energia świetlna wpływa w sposób dezorientujący na niebezpieczne skorupiaki, a ponadto przywołuje ryby, które żywią się określonymi drapieżnikami. Widok jest niesamowity, a tak naprawdę jest to walka o przetrwanie. Jest to przepiękny obraz najbardziej pierwotnej walki o zapewnienie sobie przeżycia. Piękne i straszne zarazem, kiedy zdamy sobie sprawę z tego, czemu to ma służyć.

     Malediwy i znajdujące się tam przepiękne plaże oraz tropikalny klimat to miejsce, które nie znajduje się w najlepszej sytuacji. Archipelag zlokalizowany jest tylko 2 metry nad poziomem morza. W związku z tym pojawia się tutaj niebezpieczeństwo całkowitego zalania, jeżeli nie zajmiemy się ograniczeniem emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Konieczne są radykalne dziania bo zniknie archipelag a wraz z nim możliwość popatrzenia na morze gwiazd na wyspie Vaadhoo Malediwy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *